festival pouličních divadel

Svatý P.R.D. 2006

Sv. Pouliční Rozhlas Divadelní

Plakát Sv. P.R.D. 2006

Tisková zpráva:

Dne 29.6.2006 pořádá Město České Budějovice spolu s Divadlem Kvelb festival pouličního divadla a umění ulice nazvaný SVATÝ P.R.D. Festivalové produkce budou soustředěny do centra Č.Budějovic, tedy přesněji na náměstí P.O.II. a na nádvoří radnice. Program festivalu začíná ve čtvrtek od 10:00 hodin ráno a sice špacírem všech účastníků centrem města a končí ve cca 22:00 po divadelním představení Divadla Kvelb s hořícími loutkami v ohňové show. Po dobu dne budou na náměstí probíhat představení mnoha renomovaných divadel z celé České republiky, které se často účastní také mezinárodních, zahraničních projektů. Jedná se o profesionální soubory, které v této branži nasbírali nemálo ocenění a zkušenostmi a kvalitou jsou považovány za přední Evropské soubory tohoto žánru.

Startovní rok 2006 je vlastně prvním ročníkem festivalu Svatý P.R.D. Do budoucna by se měl festival rozrůst co do počtu dní, pořadatelů, účinkujících (i jiné státy) a tedy i co do rozpočtu. Samozřejmě, že s financemi není problém, v tomto ohledu jich máme kolik chceme, a také nás všichni podporují finančně tak (tedy především ti co jsou k tomu určeni a zaměstnáni), že v podstatě musíme hodně i odmítat.

Jedním z vážených a radost přinášejících hostů a účastníků festivalu je SUPŠ sv. Anežky České z Českého Krumlova. Její studenti v doprovodu s pedagogy této instituce budou instalovat a předvádět na náměstí svá umění a výsledky tvůrčí umělecké činnosti. Bude to ukázka dobrého podhoubí českých umělců a tušených čerstvých výhonků v oblasti českého umění (loutky – jejich výroba, portrétování, sochy atd.)

Festivalu se účastní tyto soubory s těmito tituly:

11:30 Studio dell'arte / „Don Giovanni“ - komedia dell'arte – pro děti před radnicí
13:00 Bílé Divadlo Ostrava / „Z tohoto obrazu už nikdy neodejdu“ – nám.
14:00 Divadlo DNO / „Posypusipusu“ – nám.
15:00 Divadlo Studna / „Kozlí muž“ – nám.
16.30 TEArTR RAJDO / „FÓR for ty“ – nám.
17:30 Péro za kloboukem - kapela – pódium – nám.
18:00 Teátr Víti Marčíka – dvůr
19:30 Kejklíř Vojtáno – učitel létání všech možných věcí a skutečností – nám.
20:00 Bílé Divadlo Ostrava / „Z tohoto obrazu už nikdy neodejdu“ – nám.
21:30 Divadlo Kvelb / „VzplANUTÍ“ – nám.
22:00 divadlo KONEC – vyhlášení všeho (PRD)

Celý festival bude zahájen uličnickým špacírem (humpingem – hrbolení – Bludný kámen) v 10.00 , kde budou všichni účastníci festivalu. Vyjde se z radnice, půjde se centrem, a po překročení veřejí instalovaných na náměstí (kterému bude předcházet krátké omytí ve vaně) a přeskočení Bludného kamene, se v radnici zase skončí. Toto překonání Bludného kamene je metaforou vstupu do jiného světa, světa festivalového, zabloudění do jiných realit a do bláznivého odpoutání mozku, bránice a koutků úst.

Součástí této jednodenní slavnosti budou také instalace Divadla Kvelb (mozkové melouchy) na náměstí. Například zde budou mít možnost diváci a návštěvníci festivalu poklepat někomu na rameno, mohou si zkusit „pozdě honit Bycha“, ochutnat „různé druhy vzduchu“, podepsat petici „za záchranu sirek“ atd. – možná dojde i na nějakou tu „politickou kampaň“ a nebo na „nápřah příslušníka“...

Tento svátek pouličního umění vznikl z potřeby jednotlivých aktérů, jejichž vetší část je domácí – nebo přespolní, ukázat své umění v širší míře také před domácím publikem. Bylo tak trochu zarážející, když se ptali lidé: „Kdy už také něco zahrajete u nás, rádi bychom vás viděli, proč za vámi máme pořád jezdit do Německa či do Francie?“ Také jsme chtěli zaplnit mezeru v nabídce kulturních festivalů našeho kraje.

Mezi fotkami z roku 2006 je 108 fotografií: